
Jak usunąć gumę z ubrań? Poznaj 11 skutecznych metod
Jak to się tam dostało? – zawsze jest to niemiła niespodzianka, gdy znajdziemy kawałek gumy przyklejony do siedzenia spodni, wciśnięty w kieszeń dziecięcej kurtki czy uczepiony rękawa swetra. Na szczęście nie musisz wiedzieć, skąd wzięła się ta lepka kulka; wystarczy, że wiesz, jak się jej pozbyć. Różne produkty codziennego użytku, takie jak alkohol izopropylowy, ocet, lód, a nawet masło orzechowe, pomogą usunąć gumę bez szkody dla tkaniny. Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy, w domu, czy w drodze, poniższe metody zadziałają tam, gdzie akurat potrzebujesz. Dowiedz się jak usunąć gumę z ubrań.
Przed rozpoczęciem Istnieje kilka skutecznych sposobów na usunięcie gumy z ubrań, jednak wszystkie rozpoczynają się w ten sam sposób. Najpierw oderwij jak najwięcej gumy ręcznie i przetestuj każdą metodę (czy to z użyciem środków chemicznych, czy działania ciepła) na szwie lub innym miejscu, które nie będzie widoczne podczas noszenia ubrania. Unikaj używania preparatów, które mogą poplamić, odbarwić lub uszkodzić tkaninę (np. niektóre lakiery do włosów).
Po usunięciu całej gumy za pomocą jednej z opisanych niżej metod, zastosuj odplamiacz w sprayu lub użyj porządnej dawki płynu do naczyń bądź proszku do prania przed wypraniem ubrania. Eksperci z firmy Tide zalecają pranie tak przygotowanej odzieży w standardowym cyklu, w najwyższej temperaturze wody dozwolonej na metce. Nie wkładaj ubrania do suszarki, dopóki nie upewnisz się, że guma i ewentualna plama całkowicie zniknęły.
1. Wyczyść gumę kolejną gumą
Ta metoda może wydawać się sprzeczna z intuicją, ale faktycznie możesz wykorzystać gumę do usuwania gumy. Użyj innego kawałka przeżutej gumy albo kawałka taśmy klejącej (np. typu duct tape), by usunąć przyklejoną gumę. Przyłóż gumę lub taśmę bezpośrednio do tego, co jest już przyklejone na tkaninie, aby nie rozprowadzać lepkości na inne fragmenty materiału. Następnie delikatnie odciągnij.
2. Usuń gumę za pomocą lodu
Przyłóż kostki lodu lub zimny kompres do gumy na około 20 minut. Guma zamarznie i stwardnieje, co ułatwi jej usunięcie – spróbuj „wyskrobać” ją kartą kredytową, tępym nożem lub skrobakiem do farb. Eksperci z firmy Clorox sugerują usunięcie pozostałości gumy z włókien za pomocą rozpuszczalnika do czyszczenia chemicznego przed dalszym usunięciem plamy.
3. Zamroź gumę na ubraniu
Jest to sposób mniej pracochłonny niż przykładanie lodu. Wystarczy, że włożysz ubranie z przyklejoną gumą (gumą do góry) do zamrażarki na godzinę lub dłużej. Gdy guma stwardnieje, zeskrob ją tak jak wyżej.
4. Usuń gumę za pomocą żelazka
Połóż ubranie gumą do dołu na kawałku kartonu. Następnie przyłóż nagrzane do średniej temperatury żelazko do tylnej strony materiału (czyli do tej, na której nie ma gumy). Nie przesuwaj żelazka, aby nie rozsmarować gumy. Pod wpływem ciepła guma zacznie się topić i przeniesie się na karton.
5. Usuń gumę za pomocą pary
Przytrzymaj miejsce z gumą nad wylotem pary z czajnika lub użyj ręcznego parownica. Para zmiękczy gumę, dzięki czemu łatwo ją usuniesz skrobakiem lub szczoteczką do zębów. Inna metoda wykorzystująca parę polega na włożeniu ubrania do miski z wrzątkiem – trzymaj je tam do momentu, aż guma zmięknie na tyle, by dała się usunąć.
6. Użyj octu na gumie
Wlej biały ocet spirytusowy do naczynia przystosowanego do użycia w kuchence mikrofalowej i podgrzej. Zanurz w nim szczoteczkę do zębów i wcieraj ciepły ocet w gumę. Kwas z octu zmiękczy gumę i ułatwi jej oderwanie od materiału. Możesz też uzyskać efekt wulkanu: polej gumę octem, posyp sodą oczyszczoną i pozwól, by powstała musująca piana rozpuściła gumę.
7. Usuń gumę za pomocą sprężonego powietrza
Sprężone powietrze przydaje się nie tylko do czyszczenia klawiatur. Działa też jako środek zamrażający, który utwardza gumę. Spryskaj gumę sprężonym powietrzem, aż stwardnieje, a następnie ją zeskrob.
8. Użyj produktów do usuwania gumy
Najpierw zdejmij jak najwięcej gumy ręcznie. Na pozostałą gumę nałóż preparat do usuwania naklejek lub kleju (np. Goo Gone), który zmiękczy resztki. Usuń je skrobakiem lub czystą białą szmatką.
9. Usuń gumę za pomocą alkoholu
Za pomocą wacika kosmetycznego nałóż alkohol izopropylowy na gumę. Pozwól mu wniknąć i odparować (to zajmie mniej niż minutę). Oderwij gumę, a ewentualne resztki usuń kawałkiem taśmy klejącej.
10. Wyczyść gumę za pomocą detergentu
Wetrzyj płyn do prania lub płyn do naczyń bezpośrednio w gumę, używając do tego szczoteczki do zębów. To powinno rozluźnić włókna gumy i ułatwić jej zeskrobanie. Wypierz ubranie, a w razie potrzeby użyj dodatkowo odplamiacza.
11. Usuń gumę za pomocą masła orzechowego
Nałóż sporą ilość masła orzechowego (gładkiego, bez kawałków orzechów) na gumę. Pozostaw na kilka minut, aby tłuszcze i oleje z masła orzechowego sprawiły, że guma będzie mniej lepka. Następnie zeskrob gumę razem z masłem orzechowym tępym nożem lub krawędzią karty kredytowej.
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Czy guma może uszkodzić pralkę?
Tak, guma może rozprzestrzenić się na inne ubrania, zatkać odpływ lub się roztopić, pozostawiając lepką warstwę wewnątrz pralki, co może wpływać na kolejne prania. Jeśli kawałek gumy przyklei się do bębna, spróbuj go zamrozić kostką lodu lub delikatnie „odłupać” przy użyciu czegoś plastikowego (np. krawędzi karty kredytowej lub plastikowego sztućca). Użyj ściereczki zmoczonej w gorącej wodzie z kranu, aby zmiękczyć i wytrzeć pozostałości, lub przygotuj pastę z proszku do prania i wody i nią wyczyść. Zanim włożysz kolejne pranie, uruchom pusty cykl czyszczenia pralki, aby pozbyć się wszelkiej lepkości.
Czy pasta do zębów usuwa gumę z tkanin?
Odrobina pasty do zębów może pomóc usunąć gumę do żucia z tkanin, ale należy uważać. Środki wybielające zawarte w niektórych pastach mogą odbarwić ciemne materiały. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, wybieraj zwykłą białą pastę i unikaj żeli lub produktów zawierających wybielacze, takie jak nadtlenek wodoru.
źródło: bhg.com