mdłości ciążowe

Kiedy zaczynają się mdłości ciążowe?

Kiedy zaczynają się mdłości ciążowe?

Jeśli dopiero zaszłaś w ciążę, możesz się zastanawiać (i martwić) o tzw. „porannych mdłościach”. Kiedy się zaczynają (i kończą)? Czy występują tylko rano? Czy są gorsze, gdy spodziewasz się dziewczynki, czy chłopca?

Jedno jest pewne: mdłości ciążowe są niezwykle powszechne. Około 70% osób w ciąży zmaga się z nimi w pewnym stopniu. Niektóre odczuwają lekkie nudności, które pojawiają się i znikają, a inne czują się tak źle, że wymiotują. Choć doświadczenia są różne u różnych osób, naukowcy odkryli pewne prawidłowości dotyczące tego, kto jest bardziej narażony na mdłości ciążowe i kiedy mogą się pojawić.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, kiedy mdłości zazwyczaj się zaczynają i kończą, a także jak złagodzić nudności, by czerpać większą przyjemność z ciąży.

Kiedy mdłości zaczynają się najczęściej?

Według American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) objawy mdłości ciążowych mogą rozpocząć się już w 5. tygodniu ciąży. To zaledwie kilka tygodni po zapłodnieniu, czyli około tydzień po spodziewanej miesiączce, jeśli Twój cykl trwa standardowo 28 dni.

Jednak u większości osób mdłości pojawiają się mniej więcej w połowie pierwszego trymestru – około 6. lub 7. tygodnia.

Jeśli zaczynasz drugi trymestr i czujesz się dobrze, może to oznaczać, że nie jesteś podatna na mdłości ciążowe. „Generalnie nie pojawiają się one po 14. tygodniu” – mówi dr Michele Hakakha.

Warto też pamiętać, że niektóre osoby w ogóle nie doświadczają mdłości w ciąży i to jest zupełnie normalne. Ciąża bez nudności może przebiegać równie zdrowo.

Objawy mdłości ciążowych

Mdłości w ciąży różnią się w zależności od kobiety, ale oto kilka najczęstszych objawów:

  • Rozstrój żołądka
  • Nudności
  • Uczucie „choroby morskiej” lub „choroby lokomocyjnej”
  • Utrata apetytu
  • Wymioty
  • Odruch wymiotny (dławienie się)
  • Mdłości wywołane określonymi zapachami lub rodzajami jedzenia

Co powoduje mdłości ciążowe?

Naukowcy wciąż nie do końca rozumieją, co wywołuje mdłości ciążowe ani dlaczego u niektórych osób ograniczają się one do lekkich nudności, a u innych prowadzą do intensywnych wymiotów. Najpopularniejsza teoria głosi, że odpowiedzialny jest gwałtowny wzrost niektórych hormonów, w tym hCG, estrogenu oraz GDF-15, które mogą wywoływać nudności i wymioty. Niektóre osoby są po prostu bardziej wrażliwe na te zmiany hormonalne.

Niektórzy badacze uważają, że mdłości ciążowe mogą działać ochronnie na rozwijający się płód, ponieważ organizm ciężarnej w ten sposób usuwa potencjalnie szkodliwe substancje. Może to tłumaczyć nagłą niechęć do pewnych potraw czy wrażliwość na zapachy, które wcześniej nie przeszkadzały.

Warto też pamiętać, że „poranne mdłości” nie muszą występować tylko rano – mogą pojawić się o dowolnej porze dnia. Na ich wystąpienie mogą wpływać zapachy, konkretne potrawy, wysoka temperatura czy stres.

Mdłości ciążowe a płeć dziecka

Być może słyszałaś, że osoby, u których mdłości w ciąży są silniejsze, częściej spodziewają się dziewczynki. Okazuje się, że to może nie być wyłącznie przesąd. Istnieje co najmniej jedno duże, kontrolowane badanie, które wykazało, że osoby spodziewające się córki odczuwały silniejsze mdłości niż te, które oczekiwały syna.

Ponownie, przyczyną mogą być hormony. U osób noszących żeński płód poziom hormonów wywołujących nudności, takich jak hCG, jest wyższy.

Podobnie osoby z wyższym poziomem hCG (na przykład spodziewające się wieloraczków) mogą być bardziej narażone na wystąpienie silnych mdłości ciążowych.

Kiedy mdłości ciążowe ustępują?

Dobra wiadomość jest taka, że większość osób przechodzi najgorszy okres mdłości dość wcześnie w ciąży. Objawy najsilniej dają o sobie znać około 9. tygodnia.

U większości osób nudności łagodnieją pod koniec pierwszego trymestru i zwykle całkowicie ustępują około 14. tygodnia. Jedynie niewielki odsetek ciężarnych odczuwa mdłości przez całą ciążę. Mniej niż 3% zmaga się z hyperemesis gravidarum (HG), bardzo ciężką postacią mdłości ciążowych.

Jeśli mdłości nie ustępują, poinformuj o tym lekarza lub lekarkę. HG bywa wyniszczające i może wymagać hospitalizacji w celu uzupełnienia płynów dożylnych. Objawy HG mogą obejmować:

  • Nudności z intensywnymi wymiotami
  • Utratę masy ciała
  • Odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe
  • Niemożność zatrzymania pokarmów i płynów
  • Nudności, które nie ustępują

Ponadto, jeśli mdłości w pierwszym trymestrze nagle ustaną, warto również skonsultować się z lekarzem lub lekarką. W większości przypadków nie oznacza to, że coś jest nie tak z ciążą, ale lepiej to monitorować.

Wskazówki, jak radzić sobie z mdłościami ciążowymi

Skoro już wiesz, kiedy mdłości się zaczynają i kończą, prawdopodobnie chcesz dowiedzieć się, jak je złagodzić. Możesz wypróbować domowe sposoby:

  • Unikanie potraw, napojów i zapachów, które wywołują mdłości
  • Spożywanie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych
  • Wypróbowanie produktów zmniejszających nudności, np. krakersów, herbaty imbirowej lub kwaśnych cukierków
  • Picie dużej ilości płynów
  • Pozostawanie w pozycji siedzącej (zamiast leżącej) bezpośrednio po posiłku
  • Akupresura lub akupunktura – niektórzy twierdzą, że pomaga w łagodzeniu mdłości

Jeśli domowe sposoby nie wystarczają, porozmawiaj z lekarzem lub lekarką. Istnieją zarówno preparaty dostępne bez recepty, jak i leki na receptę, które mogą pomóc w łagodzeniu mdłości ciążowych, jednak powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem specjalisty.

źródło: parents.com

Autor

kontakt@vivakobieta.pl